Come nel titolo, che cos’è la successione dei prestiti e il codice civile, art. 922 § 2:
"I diritti e gli obblighi del defunto strettamente legati alla sua persona, nonché i diritti che vengono trasferiti alle persone designate al momento della sua morte, indipendentemente dal fatto che siano eredi, non appartengono all’eredità."
Il prestito è compreso nella massa oppure no? È solo questione di avere un buon avvocato?
Domanda nel contesto di questo articolo: https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/kredyt-w-spadku-rozdzwonily-sie-banki-zaczelam-siedziec-jak-na-bombie-st8098609 e tanti video TikTok dell’avvocato citato in questo articolo, il quale sostiene che il contratto termina con la morte e gli eredi non devono saldarlo. Purtroppo non sono riuscito a trovare un unico numero di riferimento per le cause vinte in tribunale da questo signore. L’articolo cita solo due tribunali in cui l’eroina dell’articolo ha vinto contro le banche, il che non ci ha permesso di verificare i dettagli.
Pytanie do prawników o dziedziczenie kredytu
byu/Riper_GEoP inPolska
di Riper_GEoP
4 Comments
same prawniki i mecenasy tu. zaraz sie zleca. ide po czipsy.
> Pytanie do prawników
> Zamiast iść do prawnika zadaje pytanie randomom na reddicie
Według mojej wiedzy i przyjętej w tej kwestii stanowiska doktryny i orzecznictwa długi z pożyczek się dziedziczy, ale po zmianie kc z dobrodziejstwem inwentarza. Nie spotkałam się z tym, żeby coś się w tej kwestii zmieniło. Aż sobie z ciekawości przeczytam ten artykuł. Byłoby to niewątpliwie przełomem ogromnym w stosunku do stanu obecnego gdzie rodzina zrzeka się feralnego spadku po wujku alkoholiku do 4 pokolenia pociotków żeby takiego zgniłego jaja nie dostać. Jezeli doszloby do takiej zmiany można sobie wyobrazić jak wiele podmiotów dających pożyczki będzie wymuszać dodatkowe ubezpieczenie na wypadek śmierci lub branie zyranta nawet przy małych kwotach.
Dziwne. Wg tego mecenasa dług znika po śmierci dłużnika. Jest to sprzeczne z tym, co do tej pory sądziłem o długach.
I takie stanowisko jest chyba niesprawiedliwe. Jeśli zamiast nielubianego banku podstawimy osobę fizyczną, która udzieliła pożyczkę dłużnikowi a dłużnik umiera a jego spadkobierca wykręca się od spłaty, to coś tu jest nie tak.
W tej sprawie nie ma żadnej sygnatury, nie ma do czego się odnieść. To jakieś medialne pierdololo.
Edit:
“Do masy spadkowej nie wchodzą: służebności osobiste, użytkowanie, zobowiązania z umowy o dzieło (jeżeli jego wykonanie zależy od osobistych przymiotów wykonawcy), należności z tytułu ubezpieczenia na wypadek śmierci w przypadku, gdy osobą uposażoną jest ktoś inny niż spadkobierca” do tego chyba odnosi się art. 922 par. 2.
http://deiure.com.pl/blog/artykuly-blogowe/2023/04/11/co-wchodzi-w-sklad-masy-spadkowej/