In un articolo più lungo, il Wall Street Journal si occupa delle misure governative adottate per incoraggiare la maternità in Ungheria e Norvegia. Secondo la conclusione dell’articolo, ci inseriamo in una tendenza generale europea, sulla quale le misure interne potrebbero influenzare solo temporaneamente; due anni fa il numero delle nascite è nuovamente diminuito nel nostro Paese.
Nel mondo sviluppato, soprattutto in Europa, il tasso di natalità è in calo da decenni e i governi stanno cercando di invertirlo con varie misure di sostegno alle famiglie, ma queste hanno scarso successo. Secondo le previsioni delle Nazioni Unite, se le tendenze attuali continueranno, la popolazione europea potrebbe diminuire di circa 40 milioni entro il 2050. L’Ungheria ha adottato misure particolarmente intense per aumentare il tasso di fertilità, ma la situazione demografica continua a essere preoccupante.
Il primo ministro Viktor Orbán, padre di cinque figli, dal suo ritorno nel 2010 ha fatto dell’aumento del numero delle nascite un elemento centrale della politica familiare. L’Ungheria spende più del 5% del suo Pil in programmi di sostegno familiare, che comprendono prestiti immobiliari a basso costo ed esenzioni fiscali una tantum per le madri con più di quattro figli. Le misure di politica demografica di Orbán sono spesso elogiate negli ambienti conservatori, ad esempio al vertice demografico di Budapest, dove anche politici internazionali come Tucker Carlson o JD Vance hanno espresso il loro apprezzamento.
Nonostante queste misure, il tasso di fertilità dell’Ungheria è aumentato a 1,6 entro il 2021, ma ha iniziato a diminuire nuovamente negli ultimi due anni. Nei primi otto mesi del 2023 sono nati solo 51.500 bambini, il 10% in meno rispetto allo stesso periodo dell’anno precedente. Zsuzsa Szelényi, direttrice del programma dell’Istituto per la democrazia CEU, ha affermato che la popolazione ungherese è in continua diminuzione dagli anni ’80 e c’è sempre il timore che “scompariranno”. Secondo Szelényi, la politica di sostegno alla famiglia del governo Orbán rientra nella direzione populista e nazionalista, che considera il mantenimento del modello familiare tradizionale come un dovere nazionale come alternativa all’immigrazione per aumentare la popolazione.
Tünde Főrész, direttore dell’Istituto Mária Kopp, che dirige la ricerca demografica del governo ungherese, ha respinto le critiche secondo cui i sistemi di sostegno escludono i gruppi più poveri o minoritari. Secondo lui i programmi di sostegno familiare, come i prestiti immobiliari, possono essere utilizzati in misura maggiore anche nelle zone economicamente svantaggiate del Paese.
Tuttavia, molte donne ungheresi continuano a rifiutarsi di avere figli. Orsolya Kocsis, una specialista delle risorse umane di 28 anni, ha detto che anche se avere figli aiuterebbe lei e suo marito ad acquistare una casa più grande a Budapest, ritiene che sarebbe immorale avere figli solo per godere di benefici finanziari. Anche Anna Nagy, ex avvocato di 35 anni, ha fatto una dichiarazione simile, affermando che, sebbene i programmi di sostegno familiare l’abbiano aiutata, non si considera responsabile della risoluzione dei problemi demografici della nazione.
La Norvegia sostiene i genitori da decenni, principalmente per facilitare il mantenimento dell’equilibrio tra lavoro e famiglia. I genitori ricevono quasi un anno di congedo di paternità interamente retribuito, che possono condividere tra loro, con più di tre mesi riservati specificamente ai padri. Tuttavia, il tasso di fertilità della Norvegia è sceso a 1,4, simile a quello dell’Ungheria. L’obiettivo del governo norvegese non era quello di aumentare il numero delle nascite, ma di facilitare il ritorno delle donne al lavoro, ma i risultati sono comunque simili: le donne rimandano ad avere figli a più tardi, e sempre più persone rimangono senza figli o ne hanno solo uno bambino.
L’articolo originale è stato estratto e tradotto in ungherese utilizzando l’intelligenza artificiale.
Fonte: https://www.wsj.com/world/birthrate-children-fertility-europe-perks-family-04aa13a0
https://i.redd.it/yuwkph99dnud1.jpeg
di Thick_Gap_7499
16 Comments
Az ország ránézett az öt gyerekre, és inkább nem szült.
Ebben azért ott van az is, hogy az EU-ban szinte mindenhol csökken a népesség, viszont a KKE régióban nálunk a legkevésbé. Az a baj a statisztikákkal, hogy bárkit lehet igazolni velük csak az időintervallumon vagy a módszertanon kell egy kicsit csavarni.
Orsolya meg Andrea be lesznek rendelbe a Karmelitába eligazításra.
Talán meg kéne kérdezni az embereket. Gazdasági és szociális szempontból is frusztrált a társadalom. Ezt nem fogja csak azzal megoldani, hogy pénzt dob a rendszerbe. Főleg ha annak egy jó része nem a célközönségnél hasznosul.
Gratulálok a grafikon készítőjének a színválasztáshoz…
Normális helyen 60 Milla egy panel. Lehet ennek is köze van hozza.
Illetve nyugaton fogadok születnek a “magyar” gyerekek.
Illetve minden kibaszott drága. Nyugati árak keleti fizetés. Lehet ezekben kellene keresni a megfejtést.
Ruppótlan mindenki, de persze nem ezt mutatják kifelé.
Jaj de édes a kiírás.
Olcsó hitel. Igen. Kurva jó! De amint beüt a probléma, nem tud az asszony szülni mégsem, vagy egyéb probléma van, a buntetőkamatot azonnal rad rakják, jó nagy csapdába kerülsz be, ugy annyira nem sexy.
Értelmes támogatáshoz 3 gyereket kell vállalni, sokan nem akarnak annyit!
Orvosi papírral elengedik a büntetést, de ennek is van egy folyamata, nem egyszerű, nem arról van szó, hogy bemész a háziorvoshoz azt kapsz egy igazolást.
Ugy szar az egész ahogy van! Nem is népszerű a csok+, már csak azért se mert nem ingyen pénz hanem hitel, amit fizetni kell. Csak alacsonyabb kamaton.. a sok madár ingyen pénzt akar, fizetni már büdös, pont ezért nem pörög a csok+ és a nagy drágulás elmaradt az ingatlanpiacon.
Norvégia a világ egyik leggazdagabb országa, a norvég olajvagyonból felhalmozott tőke 1.7 trillió USD, tízszerese a magyar GDP-nek és tavaly pusztán ebből közel kétszer annyit profitáltak mint a magyar GDP – korrektnek aligha lehet nevezni egy ilyen összehasonlítást.
A magyar termelékenységi arányszám jelentősen emelkedett az elmúlt 15 évben, de ez nem jelenti a gyerekek számának abszolút értelemben vett növekedését és azt sem jelenti automatikusan hogy az Orbán kormány politikája miatt történt.
https://preview.redd.it/4mr1oicfonud1.jpeg?width=1170&format=pjpg&auto=webp&s=f09ff956e20e3349689c48d9182bd9c5fd6fd9fd
Lopott pénzeket nem számítva, csak a látható fizetésének egy részével is megelégednék és jönnének a gyerekek! Szerintem sokan lennénk így…
Amúgy sose értettem a családpolitikáját. Nyílván nem értek hozzá, de a gyereknemzési kedv mindig az alacsonyabb keresetűek között volt a legnagyobb. Nem lett volna több értelme őket ösztönözni?
>nemzetközi politikusok, mint Tucker Carlson
Bad bot. Stupid bot.
Nem értem miért kell ezt erőltetni. Ha nem is PC kimondani, az összes klímaproblémánk a túlnépesedés közvetlen következménye. Hagyni kell esni a népességet, minél gyorsabban, annál jobb.
Ez nem magyar specifikus problema, a legtobb nyugati civilizacios orszagban ugyanez a helyzet.
USAban valszeg ezért megy ezerrel az abortusz betiltasa is, a vallas mögé bujva.
Erdekes amugy hogy ket teljesen eltero orszag (usa es M.o) full mas csaladpolitikat folytat, a magyar maternity leave meg az eszaki orszagokhoz kepest is “versenykepes” a hosszát illetően, megis ugyanugy csokken a szuletesszam.
Usaban szerintem inkabb vezethető vissza a csaladtamogatasok teljes hianyara (rovid maternity leave, draga daycare, stb) mig itthon hiába van egy csomo tamogatas (meg ha nem is mind a jo formaban), egyszerűen nincs bizalom sem az orszag vezeteseben, sem az oktatasban, sem az egészségügyben. A folyamatos elszegenyedes pedig mind a ket orszagra jellemzo, a kozeposztaly megszűnése szintén, csak nyilvan mashonnan indultak az orszagok.
A cím kissé pontatlan: a fejenkénti gyerekvállalás, ahogy a grafikonon is látszik, 2010 óta nő, sőt, megelőzte az európai átlagot. Persze, ez még mindig kevés ahhoz, hogy a népesség ne csökkenjen.
Abszolút ellőképes korú, feleséggel ám családi háttérrel és anyagi támogatással nem rendelkező, egyszerű dolgozva vergődő emberként, akitől eltávolodott mind az otthonteremtés, mind a gyermekvállalás lehetősége, pedig mindkettőt tervezte és szerette volna:
Rohadjon meg minden szarházi, aki a NER kialakításában így úgy amúgy részt vett, és egy szép nap sírva szarják ki a saját belüket.
Mindenki azt hiszi, hogy pénz kérdése. Nagy általánosságban, ha a trendeket nézzük, nem az, így nem lehet azzal sem megoldani a “problémát” hogy pénzt és kedvezményeket vágnak az emberek fejéhez hogy vállaljanak gyereket.
Nem véletlen hogy FORDÍTOTT az arány minden országban a vagyon és a vállalt gyerekek száma között. Ha pénz kérdése lenne a gyerekvállalás akkor pont fordítva lenne.
Nem, ez egy életviteli jellemző; városiasodás, munka előtérbe helyezése, nők bevonása a munkaerő piacra (és elvárás hogy dolgozzanak ők is), könnyen elérhető fogamzásgátlás stb mind faktor hogy évtizedek óta csökken a ráta. Lehet rosszul hangzik, de még jó régen az is marhára számított pláne a kevésbé urbánus területeken, hogy a gyerek majd segít a ház körül, ilyen ösztönzés már nincs. Tudom mindenkinek megvan az anekdotája hogy márpedig ha több pénz lenne akkor lenne több gyerek, de a statisztika nem ezt mutatja.
Felmerül az a kérdés is, hogy egyáltalán ez egy olyan “probléma” amit meg kell oldani, vagy esetleg alkalmazkodni kéne inkább hozzá. Nyilván pl a nyugdíj rendszer miatt ez gond, de lehet nem az emberek “természetes”, maguk által választott viselkedési mintáját kéne megerőszakolni?
Egesz europaban az van, az is az o hibajuk? Nem igazan ismerem az atfogobb statisztika reszleteit, de kivancsi vagyok, hogy ha valamelyik orszagban sikerul(t) ezen valtoztani, az hogy tortent.