Quale pensi sia il modo migliore per risparmiare e risparmi?

https://i.redd.it/vcrpemysa51e1.jpeg

di kurti_cobain

25 Comments

  1. Geoggadii on

    Bacaj zute sve na stranu za par mjeseci odjednom imas koju stoju

  2. colaigor on

    Ne stedim trentuno ali sam primjetio da ne diram kes u valuti za koju se moram napatiti da je razmijenim u KM. Tako da kada dodje do toga da moram stediti, ostavicu dovoljno da imam za hranu, ostalo pretvoriti u neku azijatsku valutu.

  3. CivilPerspective5804 on

    ja na pocetku mjeseca prebacim pare na stedni racun.

    Technicki imam istu kolicinu novca, ali posto ako na stednom drzim pare X broj mjeseci dobijem interesa, bas imam averziju prema tome da ih diram. A glavni razlog sto ustedim radi toga je sto je meni mentalno drugacije kad otvorim racun i vidim koliko imam. Kad vidim punu platu onda kazem pa potrosit cu sto da ne, ali kad prebacim pare i pise da imam 500 do kraja mjeseca onda se osjecam kao da sam u sranju i da moram paziti.

  4. trecagodina on

    Ja npr. sve što mi ostane od plaće na kraj mjeseca stavim u kasu, 200-300KM svaki mjesec.

  5. Sad_Case8885 on

    Na racunu imam ustedjeno toliko da mogu 2-3 mjeseca placati troskove ako ostanem bez posla.

    U banci ne stedim jer je kamata premala.
    Imam nesto u BTC, u zadnjih par mjeseci uplacujem u VWCE plus svaki mjesec uplacujem za dodatnu mirovinu.

  6. Uštedio sam tako što sam otvorio firmu i nisam mogao trošiti koliko sam htio. Inače ne štedim, niti sam ikad. Znam ih koji štede i kao posljedicu imaju kratkoročnu sigurnost, radi toga žive osrednje, a vrijeme i život prođe. Ako ti trebaju pare – radi više, bolje, pametnije.

  7. Pravilo mojih roditelja: kad dobijes platu, jedan dio novca (ma koliki bio) odvoji sa strane – i jednostavno zaboravi na to. Sa ostatkom novca prezivi. Na taj nacin ces steci naviku da zivis sa manjom kolicinom novca, a ovaj “zaboravljeni” dio se gomila.

    I po nekom pravilu, svaka osoba koja radi bi trebalo da ima 6 mjeseci svoje plate ustedjeno, zbog raznih nepredvidivih stvari. 

  8. Ja praktikujem kasicu. Na svakih 6 mjeseci je otvaram. Ubacujem 1,2,5KM. U prosjeku uvijek bude 1000KM tako da dobro dodje 😁.

  9. cantona__7 on

    Otvorio sam štedni račun u banci i kada dobijem platu prvo platim rezije a zatim odmah dio prebacim na štedni. Taj novac posmatram također kao neki recun koji moram platiti i ne kalkulisem sa time. Ostalo trošim. Skupi se tako fin iznos. Također imamo u kući i malu kasicu u koji svaki ponedjeljak ubacim cvaju.

  10. Kad dobijes platu, ili bilo koji novac kao na primjer poklon odvojis jedan dio (ja sam odvajao samo 10 % a sad sa zenom 25%) i to je “prvi racun” koji platis kao fol samom sebi. Poslije jednog vrijemena to postane normala i zivis od ostatka para. Kad se malo nakupi onda gledaj investicije itd. Krenes sa 5% ili bilo sta ali neka to bude prva obaveza

  11. CranberryThat3564 on

    Meni samo da je znati kakve to vi plate imate pa odvajate po 300 km od iste 😂 ja sa svojom ako mi na kraju mjeseca ostane 5 km sam presretan.

  12. walkingspanish on

    Ja sam namjestio na racunu da mi se 5. u mjesecu automatski odredjena suma prebacuje na druge racune koje ne vidim u istoj aplikaciji. Tako da uvijek mislim da imam manje pare nego sto u stvari imam i zivim sa tim..

  13. rosalline on

    Oduvijek sam prvi dan plate odvojala pare na stranu i za mene ne postoje. Uopšte ih ne uzimam u računicu kada planiram budžet.

    Drugo, toliko ima aplikacija da se prate troškovi. Odredi se za kategorije koliko ćeš trošiti. Hrana 400KM i nema da se prelazi preko toga, a ako pređeš 20KM onda oduzmi od druge kategorije.

    Ne može se ići po osjećaju, tako se nikada neće ništa ostaviti sa strane.

  14. Prijateljski_81 on

    Stavim 2k€ sa strane a ostatak trošim. Ako mi usfali onda odvadim još malo.

  15. Charming_Air_4478 on

    Dok nisam usao u kredit, mogao sam solidno odvajati svaki mjesec osim kad idem na putovanja pa se potrosi nesto i iz tog steka.

    Sa kreditom, da nemam posla mimo redovnog, tesko bi bilo ustediti neku znacajniju sumu novca.

  16. MrImAlwaysrighT1981 on

    Najbolji način je da se taj novac odvoji negdje gdje mu ne možeš pristupiti kad hoćeš. Znam neke ljude koji su tako štedili, jer bi drugačije potrošili kako su sami govorili.

    Ako si u stanju da ne trošiš novac koji ti je u nekoj kasici, na tvom tekućem računu isl, onda možeš i tako.

    Štednja je korisna zbog više stvari, prvo, uči te racionalnijoj potrošnji, jer većina ljudi (ako izuzmemo multimilionere), troši koliko ima. Samim tim, uči te da si zadovoljan i sa manje (koliko god to manje bilo, a zavisi od plate svakako).

    Novac koji se uštedi, omogućava čovjeku da u situaciji ostanka bez posla, može preživjeti narednih mjesec, dva, tri, bez da se zadužuje ili da rizikuje da ostane na ulici. Vanredni troškovi koji se pojave, lakše se plate kad imaš neku ušteđevinu. Možda ovo izgleda bezveze, ali kad se jednom nađeš u takvoj situaciji, uvidiš prednosti ušteđevine, i stresa kojeg te sačuva.

  17. Samo stede ovi sto planiraju da zive duze ili misle da ce ih ponjeti sa sobom gore.

  18. Fall1n1Luci on

    Disclaimer, ovim se vodim moj cijeli život, za mene funkcionira, ne mora i za vas, izgradio sam sistem postepeno godinama.
    Ja sam, čak i bez ikakvih primanja u osnovnoj i srednjoj školi, samo od džeparca koji sam imao od samohrane mame, nekada i od djeda i nene, uvijek imao dovoljno da i drugima nešto mogu pokloniti od “svog novca” ili dadnem sadake, bez da mislim o novcu i brinem “šta ću i kako sutra”.

    U ovom redoslijedu:
    PRIJE SVEGA!
    – Održavaj dobro zdravlje, fizički, mentalno i duhovno
    – Radi na stvaranju kvalitetnih životnih navika
    sada o novcu…
    1. – Kreiraj “1. Štedni fond” od oko 2000KM Za hitne slučajeve
    (ovo je novac koji je tu da glava ne zaboli u slučaju manjih nesreća, svaki puta ako se ovo načne, radiš na tome da ponovo napuniš na 2000 i da je stalno pri ruci za “ne daj Bože”)
    2. – “Nemati dugove”, znači, radi na tome da eliminiraš svaki vid duga koji postoji, krediti, rate, neplaćeni računi, očisti sve prije ikakvih daljih planova za štednju.
    3. – Kreiraj “2. Štedni/Hitni fond” koji iznosi 3-6 mjeseci tvojih mjesečnih troškova, u tome računaš režije, struja i voda, hrana i slično, telefon/internet itd.
    (sjedi i izračunaj koliko ti je potrebno za 1 mjesec, ovaj fond služi za situacije gdje plata ili primanja kasne, slučaj gubitka posla, nepredvidive situacije i nedaća itd, ti biraš da li želiš manje kao 3 mjeseca ili 6 mjeseci za više sigurnosti, koliko želiš jak safety net toliko štediš), i ovaj novac treba biti ready to go pri ruci ali tek nakon što nemaš ostale dugove koji te pasivno jedu.

    4. korak investiranje
    ovdje moraš znati šta je to što želiš, long game za starost/budućnost potomaka ili debeli novčanik
    Ako ideš na long game sve je otvoreno, od zlata do roth ira do penzionih fondova, izučavaš i investiraš, a ako želiš imati ušteđevine za spontane kupovine onda jednostavno ne brineš o inflaciji jer svakako ćeš trošiti novac u naredne 2-3 godine i samo štediš i trošiš kako želiš, za investiranje je oko 15% neto primanja realistično.

    5. korak je dobrovoljan i odnosi se na djecu, ko ima djecu već može početi da razmišlja o tome da kreira štedni fond za edukaciju djece, pribor za školu, kasnije fakultet itd

    6. korak, peti ako se preskoče djeca, stambeni prostor bez dugova, minimizirati novac koji “gubiš” na kirije, gledati da se kupi neka nekretnina i da sam sebi plaćaš ratu kredita umjesto nekom drugom kiriju za nešto što nije tvoje.
    Ovo je za one koji žele ostati gdje jesu, ko puno putuje i ne želi živajeti u jednom mjestu ovo preskače (ovaj korak je također za mnoge suvišan jer imaju svoje porodične kuće bez dugova, tu se može urediti stambeni prostor, popraviti/uljepšati/nadograditi postojeća imovina ili se i ovaj korak preskače)

    Za kraj, ako se sve odvije po planu, gradi se bogatstvo/postaješ imućan i to koristiš tako da velikodušno daješ i drugima.
    Biraj ono što želiš, hrani gladne, kopaj bunare, doniraj djeci u domovima za paketiće, hrani lutalice, nakon što si siguran da si osigurao sebe i svoje potomstvo/budućnost, gledaj da imaš duži stol sa više stolica a ne veću ogradu jer ne postoji potpuno sreća i radost ako ju ne dijeliš sa drugima.

    Sretno!

  19. ButNotTodayy on

    Mozda bi ti jedan koncept iz marketinga mogao pomoc.

    Proizvodi se u marketingu najcesce dijele po svojim benefitima; ili racionalnim ili emocionalnim. Od 40tih godina je drustvo postalo jako sposobno da donosi racionalne benefite, pri cemu mislim da smo postali jako eficijentni u proizvodnji. Zbog toga, mnogi brendovi danas upravo grade svoju pricu i licnost koju mogu pozicionirati kao nesto na sta se konzument “pretplacuje”. Kad vidis neki proizvod koji zelis kupiti, pitaj se da li ti time zadovoljavas racionalnu ili emocionalnu potrebu? Spomenuo bih da ne trebas postati škrt i da se dovedes do tačke gdje stednjom narusavas vlastitu ljepotu postojanja. Ako vidis neku jaknu u zari koja ti se svidja, pitaj se jel zadovoljavas racionalnu potrebu tom kuppvinom u poredjenju sa skupljom jaknom u barburu koja ce trajat cijeli zivot umjesto jednu sezonu.

    Druga stvar je da koristis google sheets. Ne excel. Ovo kazem jer ti omogicava da preko telefona uneses kad napravis neki trosak. To ti omogucava da vidis koliko dnevno trosis, na sta, gdje i sl.

  20. DexterLab24 on

    Moja rahmetli mati bi reci, sakrila sama od sebe…ali kad pritisne pred platu obaveze, nećeš se ići zadužiti već ćeš uzeti iz tog šteka…i onda ideš iznova…
    Ali svakako ne treba zadnju marku potrošiti od prihoda, koliko toliko da se ima, a najbolje je tipa neki štedni račun gdje se prebacuju iznos koji znamo da možemo bez njega (tipa povišica), i onda imati cilj za koji štedimo, pa nas to motiviše…
    Meni imati para na računu za više od 3 mjeseca života bez nekog cilja štednje nema smisla…ne radimo radi para, pare su tu da nam olakšaju život i zato ih trebamo trošiti, i pomagati drugima što više možemo.

Leave A Reply