Grafica per le vacanze degli studenti

https://i.redd.it/zsc7tm5tvg1e1.jpeg

di vintergroena

11 Comments

  1. Platinirius on

    A stát tvrdí, že tohle je první věc že které máme brát peníze

  2. PotentialSalty730 on

    Jedno plus téhle vlády bylo zvýšení základu doktorandského stipendia nad úroveň minimální mzdy. btw

  3. CompetitiveDrawing89 on

    jojo vsem vsechno zadarmo hlavne titul za nic at pak maj dva cerveny diplomy to mekac oceni

  4. RPisBack on

    Máš studium zadarmo. Co ještě bys do prdele chtěl ? ….

  5. Nestudoval jsem to nijak dukladne, takze se do zadne hlubsi analyzy nebudu poustet. Zjevne je podpora studentu v CR relativne nizka, ale pri posuzovani jednotlivych zemi je treba take posoudit, jake je tam skolne a jak je nastaven zbytek socialniho systemu. Dale, jestli dobre chapu metodiku, tak treba studentske pujcky jsou tam zahrnovany jako vydaj a splatky od tech, teri je jiz zacali splacet, se nekalkuluji. Je temer jiste, ze i tak bude asi velky nepomer treba mezi Danskem (kde je take vetsina vysokych skol zdarma) a CR, ale nektere jine zeme to muze v poradi dost posunout a celkove rozdily vyrazne snizit.

    Jeste me napadlo, ze bych nekomu mohl usetrit praci s dohledavanim/opisovanim odkazu z obrazku, nejnovejsi data jsou [tu](https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/educ_uoe_fina01__custom_13794917/default/table?lang=en).

  6. veropaka on

    Zase to musíme brát tak že v Dánsku sice studenti dostávají SU (cizinci co studují musí měsíčně odpracovat určitý počet hodin) ale taky tu máme 43% daň z příjmu tak se z toho něco zaplatí no.

    Jinak je to samozřejmě na prd.

  7. mitchondra on

    Dobře, asi jsem úplně blbej, ale mohl by mi někdo (ideálně OP) vysvětlit, co přesně v tom grafu je? Nějak se mi úplně nezdá, že by Dánsko dávalo 36 % svých veřejných výdajů jen na podporu vysokoškolských studentů, když na celé školství dává ~8 % HDP [1]. A když jsem si teda dal tu práci a opsal ten odkaz [2], tak ty data v tom mi dost nesedí ke grafu prezentovanému tady.

    Česko dává na vysokoškolství vzdělávání dost málo (že o tom jako doktorand něco vím), ale tenhle graf je imo naprosto zavádějící a v lepším případě porovnává neporovnatelné, v horším vůbec neodpovídá realitě.

    [1] [https://tradingeconomics.com/denmark/public-spending-on-education-total-percent-of-gdp-wb-data.html](https://tradingeconomics.com/denmark/public-spending-on-education-total-percent-of-gdp-wb-data.html)
    [2] [https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/EDUC_UOE_FINA01__custom_1087444/default/table?lang=en](https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/EDUC_UOE_FINA01__custom_1087444/default/table?lang=en)

  8. thenobleone13 on

    Na UK je pro mimopražské studenty tzv. ubytovací stipendium. Před covidem vycházelo v základní výměře na cca 600 Kč měsíčně, po covidu se to zvedlo na cca 750 Kč měsíčně. Pak přišla inflace a nijak se to nenavýšilo, pořád jsou to ale peníze “za nic” a jako příspěvek na dojíždění nebo na kafe je to fajn.

    Osobně bych spíš ocenila, kdyby nám škola (v mém případě právnická fakulta) negenerovala zbytečný náklady. Jmenovitě na zkoušku z práva životního prostředí jsem si musela kupovat úzetko za skoro 500 Kč, které jsem po zkoušce už nikdy nepoužila, protože standardně pracuji s textem zákonů elektronicky. Fakulta přitom umožňuje psaní některých zkoušek na počítači v programu Safe Exam Browser, který Vás kromě stránky se zákony nikam nepustí, takže při troše dobré vůle nám (250 studentů minimálně) katedra mohla ušetřit peníze…

  9. BublifukEnjoyer on

    S jistotou mohu říct, že ten graf je naprostý bullshit, protože žádný stát 100% nedává 36% výdajů na VŠ studenty.

Leave A Reply