Situazione: La sera preparo gli spuntini per i prossimi giorni, di solito qualcosa in pentola (spezzatino, sugo, zuppa, legumi), finisco di cucinare, condisco, spengo il fornello e lo lascio sull’altro fornello (freddo) coperto fino al mattino per rinfrescarsi e andare a letto. Al mattino lo metto in un tupperware, lo metto in frigo e ne porto un po’ con me al lavoro dove lo metto in frigo.
Perché lo sto chiedendo? Mi sono imbattuto in post su Reddit in cui (principalmente) gli americani sono decisamente ossessionati dalla sicurezza alimentare. Questa ragazza voleva belare perché il suo ragazzo ha lasciato il riso per 4 ore (a parole "quattro") non refrigerato. Quando ho scritto ad alcuni amici americani, me lo hanno confermato le normative alimentari non sono uno scherzo.
Nechali byste jídlo přes noc v kuchyni?
byu/VanDerWallas inczech
di VanDerWallas
35 Comments
Guláš v papiňáku naprosto běžně 😅
ryze je jedna z tech min bezpecnejch potravin, protoze nejaky spory v ni preziji i var, ale 4 hodiny jsou ve vetsine pripadu v pohode, to neni dost casu aby se to pomnozilo do nebezpecnyho stavu.
polevka nebo ruzny omacky muzou pres noc zkysnout, neni sice pak nebezpecna, ale dobra taky neni. Ac se mi to stalo jen kdyz bylo fakt vedro…
Zdravotne zavadny to pres noc ve vetsine pripadu nebude, pokud jsi do toho nezanesla neco (treba jsi sahla na cerstve maso a neumytou rukou pak do hrnce, to by byla kontaminace co muze udelat problem)
Pár hodin vystydnout naprosto běžně, je to naopak bezpečnější než to rvát do lednice hned. Ale celou noc bych většinu jídla na plotně nenechal, zvláště ne věci obsahující maso.
U většího množství rejže jsou 4 hodiny čas akorát tak na to, abych to do ledničky nebo mrazáku nerval ještě teplé.
Ne. Ale vlastně jen proto, že máme kočky a nechtěl bych ráno řešit tu spoušť.
Ano. Nejsi přeci robot a poznáš po čichu nebo po chuti, jestli je něco zkažené nebo ne.
jestli neni venku 30 tak je to v pohode – bezne nechavam veci do rana na plotne (priklopeny kvuli hmyzakum).
Když dovarim tak první porci většinou hned sním, zbytek po jídle dám do krabiček (už to většinou má teplotu “na dotek”) pak hodinu něco dělám a jídlo dám do lednice.
To mi neříkej že dovaříš a hned jdeš spát?
Praktikuju to stejně jako ty a naprosto bez problému. Dovařím občas až kolem desáté večer a jdu spát. Když jdu druhý den ráno na šestou do práce, tak si odeberu a hrnec putuje do lednice až takhle ráno…
Tak pokud to takhle děláte už nějakou dobu a zatím jste neměl problémy s častější návštěvou trůnního sálu, tak bych problém asi úplně neviděl. 😀 Ale jinak všeobecně platí, že jídlo je unsafe v při teplotách mezi 4 – 65 st.C. – jinými slovy čím déle stráví jídlo v tomto teplotním rozmezí, tím větší šance, že nebude úplně ok. 😀
Nikdy nezapomenu na jednu část v Bohatství národů od Adama Smith. Víte proč se v oblastech kde je většinu času fakt vedro vivinulo používat pálivé koření? Přebije to tu chuť hnijícího masa
Záleží vždycky na potravinách, ale přes noc už je docela dlouhá doba. Ideálně rychle zchladit večer a dát rovnou do lednice/mrazáku
Zaleži na teplotě. Pokud je venku 30° tak radši ne. Pokud je zima a v kuchyni máš přes noc 18° tak je to vpohodě ale záleží jaký jídlo a určitě bych ho pak dlouho neskladoval. Moje holka snědla bramborovou kaši která byla přes noc vytáhlá a dostala z toho otravu. (Kaše byla z mlíka z mlíkomatu takže nepasterizovaný mlíko). Jindy v létě jsem nechal kafe s mlíkem stát několik hodin na lince a když jsem se ho pak napil, bylo kyselý. Takže na mléčný výrobky bacha
Ano, nechávám stát na sporáku klidně několik hodin. Pokud je to větší hrnec, chodím průběžně míchat. Už mi takhle dvakrát zkysl vývar, ale to poznáš po první lžíci. 😀 Lepší než zničit ledničku a potraviny v ní tím, že v ní zvýším teplotu umístěním několika litrů horkého guláše.
Hele, mám certifikaci “serv safe” na management restaurace a jakekoli jídlo je při určitých teplotách v nebezpečí nakazy bakteriemi. Proto se v těchto teplotách jidlo neudrzuje a ty teplotní rozmezi se snazime překročit co nejrychleji. Takze treba zaledovat polivku, nebo vrazit kuře do mrazáku atd .. většinou se bakterie množí ve vlhkých a vlážných podmínkách. Takže u rýže bych se asi nebál.
To je v práci.
Doma mám v p*či. Protože ne vždycky se to “chytne” … Jakože, řekněme že treba řízek ma pri teplotě 30C 30% šanci na rozvinutí salmonely (tahám čísla z říti) .. doma, kde mam 8 řízků.. meh. V práci kde mám řízků 450 už je to neco jinýho.
Ale i tak, jak jidlo projde varem, je generally safe.
úplně běžně nechávám fermentovat ovesné vločky na kuchyňské lince do druhého dne. A když si vzpomenu na svoje studentské dny na Strahově, tak by Amíky rovnou vezli do krematoria.
kravina – nemuzes dat logicky teple jidlo do lednice – akorat by si ji zkurvil – jidlo musi vychladnout a to bude trvat par hodin – teprve pak to muzes dat do lednice / mnrazaku. Američany neřeš oni jsou idioti.
Záleží v kolik vařím, ale nechávám to venku cca 6 hodin. Nebo do doby než to schládne.
Než jsem si trochu pročetl o plísních tak jsem v klidu seškrábl bordel nahoře u marmelády nebo yogurtu a zbytek dojedl.:D
Nicméně lidské tělo je celkem dobře vybavené, takže pokud to už smrdí funky nebo chutná funky tak to letí.
Nejdůležitější je prostě čistota. Pokud ochutnáváš omáčku/polévku, nepoužívat stejnou lžičku co šla do huby, stejně tak nabírání všeho. Umývat ruce pravidelně, nelovit holuby a pak šahat na jídlo bez umytí rukou.:D
Pokud vím, že chci dojíst zbytky od večeře druhý den k obědu, ani to nepotká ledničku…
Měl jsem jedinkrát problém, a to když jsem nechal dhal (červenou čočku) od večeře přes noc v létě v kuchyni. Dal jsem si ji další ráno a do hodiny to šlo ze mě ven (předem)…
Amíci jsou blázni, těma bych se neřídil.
Přes noc nechávám naprosto běžně. Večer uvařím, nechám na sporáku, ráno nakrabičkuju a odnesu do práce/dám do ledničky. Ještě se mi nestalo, že by kvůli tomu jídlo nebylo ok. Takže úplně stejně, jako ty. Jasný, pokud má někdo opravdu citlivý žaludek, asi to může vadit, ale valné většině lidi to vůbec nic neudělá.
V těch vedrech co teď byly bych řek že polívka do rána zkysne. Nikdy jsem přes noc na plotně nic nenechával ale neměl by to být problém.
Ráno to koštni a uvidíš.
Záleží co.
Třeba hrnec řízků přes noc v kuchyni nechám, protože si občas jeden ukradnu když dostanu chuť.
Hele, upřímně, já food safety vyžaduju a musel jsem to naučit i mou manželku. Hrnec dám klidně i vychladit do dřezu, aby byl co nejrychleji ready pro chladničku. Nechat cokoli půl dne v teple a má to být ke konzumaci je za mě dost hazard s pajšlem. A to nejsem žádná hajsavka, klidně si dám tatarák, nebo sushi. Ale prostě věci musí být chladné, čerstvé a udržované v teplotě, kdy se tam nic nemnoží. Kolikrát aby ti do rána zkysla zahušťovaná omáčka stačí při již OK teplotě zvednout pokličku, čímž se tam dostane nějaký ten vzduch co mohl nést něco nepěkného a hurá, máš zaděláno na “a za stálého míchání vylijeme do hajzlu.”
Vrcholem pro mě jsou rodiče mé ženy. Jídlo které zbylo od oběda na plechu vrazí zpátky do trouby, kde na to s klidem den dva zapomenou a pak by si to klidně dali, dokud to není chlupatý a pak když to zchlupatí se diví, že proč se jim to stalo. Stejně tak schovávají jídlo do mikrovlnky.
No blil bych.
Nechal jsem nedávno uvařené kuře doslova 16 hodin v kuchyni a jedl jsem ho 3 dny a nic mi nebylo.
Občas to dělám, když dovařím docela pozdě a nechce se mi čekat, než to vychladne, abych to mohla dát do lednice. Akorát teda jednou mi takhle zkysl plný hrnec kuřete na paprice z kuřátka z farmy a to člověka moc nepotěší.
Ak to jedlo varíte do polnoci či až do 1 :00 a ráno vstávate v 7 :00 a potom robíte krabičky, tak to nie je až tak nebezpečné.
Ale ak je jedno uvarené už o 9 večer a ráno o 8 robíte tie krabičky, tak si koledujete o pekný prúser alebo horšie.
……………………………………….
Na druhej strane to Američania (tak ako skoro všetko ) preháňajú – a aj tak tam majú pravidelné epidémie rôznych salmonel, e coli a listérii. Takže aj u nich platí ……na extrémne prísne pravidlá sa vám ľudia vyprdnú a nebudú ich nakoniec dodržiavať vôbec.
Posledná vec – predstavte si priemernú hygienu azijskeho bistra. No, a napriek tomu sami Vietnamci hovoria, že ryža sa má najlepšie robiť každý deň čerstvá. Oni vedia prečo a prečo práve dávajú pozor na ryžu.
Dělám to tak taky a nevnímám, že by se mi něco stalo…
Delam to stejne. Nechavam to pres noc na plotne a NIKDY se nic nestalo
Jo, posledně jsem to udělal včera.
Dělám to běžně, trávicí potíže jsem z toho neměl nikdy.
Ne přes noc, ale hodinu, dvě, než jídlo vychladne. Omáčku, polívku apod. dávám vystydnout v hrnci do dřezu s vodou, pak to mám studený do 15 minut a můžu strčit do lednice. Že to někdo nechává přes noc, to je pro mě jako nechávat kečup ve špajzu a k párku si ho dávat teplej. Mám ráda to jídlo mít uklizený, nakrabičkovaný a schovaný xd.
Už se mně párkrát stalo, že připravený a nakrabičkovaný jídlo jsem prostě unavenej zapomněl dát do lednice a všiml si toho až ráno. Maso, rejže, zelenina i omáčky se smetanovým základem byly v pohodě poživatelný i třetí den. Ke zklamání všech a moje vlastní potěšení pořád dejchám, žiju a funguju normálně.
Přes léto jsem na to opatrnější, ale i tak nechám jídlo pár hodin vychladnout, to snad ani ty pošahaný amíci nervou hrnec z plotny rovnou do lednice.
Salmonelozu jsem naštěstí ještě neměl, ale minulé léto jsem jedl výbornou bublaninu a až při druhém kousku si všiml, že je chlupatá od plísně. V noci trochu víc nadýmání, jinak pohoda, takže lidský tělo si docela poradí.
Nejíst rýži ponechanou na lince 4 hodiny je racionální rozhodnutí, taky bych ji vyhodila, respektive vařím méně a pak znovu čerstvou. Otravu toxinem Bacillus cereus už jsem jednou měla – v práci nám nechali rozvážený krabičkový jídlo jen za dveřmi, bylo tam tak ty 3-4 hodiny.