Innanzitutto, perché sto scrivendo questo:
I paesi dell’Unione Europea non sono fiorenti 🙁
Siamo tutti consapevoli di questo problema fondamentale e viene costantemente affrontato su questo subreddit, almeno su scala ceca più piccola.
E abbiamo la sua confessione e la soluzione proposta sviluppata da Mario Draghi, che è l’economista europeo più rispettato con esperienza politica e rispettato da tutti i politici più importanti d’Europa, da Macron a Orbán.
Ma nei media cechi non se ne sente parlare. Accolgo con favore la massima discussione, le vostre opinioni, i disaccordi e il trasferimento della discussione al di fuori di questo post
collegamento ufficiale: https://commission.europa.eu/topics/strengthening-european-competitiveness/eu-competitiveness-looking-ahead_en
Qualche numero per cominciare
Il nostro rapporto commercio/PIL supera il 50%, in Cina è del 37%, negli Stati Uniti è del 27%
Importiamo più dell’80% delle tecnologie digitali
Abbiamo prezzi dell’elettricità da 2 a 3 volte più alti di quelli degli Stati Uniti e più alti di quelli della Cina
Solo 4 delle 50 principali aziende tecnologiche al mondo sono europee
Solo 10 Stati membri spendono il 2% del Pil per la difesa
Il divario tra UE e USA in termini di PIL è aumentato dal 15% nel 2002 al 30% nel 2023
Soluzioni suggerite
Investire di più nell’innovazione in Europa e sostenere la ricerca e lo sviluppo in modo più efficace.
Migliorare il funzionamento del mercato unico e dei mercati dei capitali attraverso l’armonizzazione e la deregolamentazione. Unificare il mercato dei capitali.
Collegare i piani di decarbonizzazione e militarizzazione con la politica industriale – sussidi verdi solo se portano ad una riduzione dei prezzi dell’elettricità. Laddove abbiamo fissato degli obiettivi, è necessario creare un ambiente affinché gli investimenti possano iniziare rapidamente.
Aumentare la sicurezza e ridurre le dipendenze: l’aspetto della sicurezza deve far parte dell’intera politica e non limitarsi alla difesa. Dobbiamo diventare più indipendenti dalle importazioni nei settori strategici (soprattutto dove le nostre aziende possono avere successo). La nostra politica deve riflettere il progressivo allontanamento del mondo dal sostegno al libero scambio e la crescita di tutti i tipi di sostegno statale o di barriere protezionistiche.
Non è gratuito
La trasformazione dell’economia europea richiede massicci investimenti. Draghi ha calcolato che ogni anno saranno necessari dai 750 agli 800 miliardi di euro in più da investire. Si tratta del doppio rispetto al Piano Marshall. Gli Stati membri non sono disposti a farlo e sarà necessario il sostegno pubblico per mobilitare finanziamenti privati. Draghi propone la strada del debito comune europeo, perché non agire qui sarebbe molto, molto più costoso.
Plán (Super) Maria Draghi na ekonomickou záchranu Evropy
byu/Dluugi inczech
di Dluugi
14 Comments
Právě zlepšení jednotného trhu bude problém. Každá země má svůj vlastní zájem, kterého by se musela vzdát v zájmu Evropské Unie jako celku. A už teď má EU pověst u veřejnosti pošramocenou, protože moc zasahuje do naší suverenity (diktát Bruselu). Takže analýza mi dává smysl, ale myslím že půjdeme těžší cestou kdy nás donutí až okolnosti, pokud to vůbec jako jednotná Evropa ustojime.
Nikde nevidím deportaci miliony illegálních migrantů, kteří tady páchají sociální a ekonomické škody.
Draghi je jeden z mála politikov/ekonómov, ktorý bol súčasťou ECB a nebol úplne mimo.
A z toho, čo tvrdí a presadzuje, mi padá sánka, aplaudujem mu a byrokrati v Európskom parlamente si z toho musia trhať vlasy, keď počujú slová ako deregulácia, zlepšenie fungovania jednotného trhu (z čoho mi vyplýva jediné – viac voľného trhu), obmedzenie zelených dotácií, atď.
Viac takých ľudí ako Draghi!!!
>**Návrhy řešení**
Deregulace. Jedině deregulace.
Ekonóm by mal byť rešpektovaný predovšetkým biznisom a nie politikmi. O investíciách ma rozhodovať najmä trh a nie politici. Firmy z EU utekajú kvôli nadmernej regulácií, vysokým daniam (emisné povolenky), vysokým cenám energií. Plán zadĺžiť sa a investovať je absurdný, EU nedokázala naplniť ani Lisabonskú stratégiu, ani nedokáže dodržať základný predpoklad eura – Pakt stability.
Úvodný popis problémov je správny, ale navrhované riešenie nie. Mimochodom, ekonomická aktivita sa v EU presunula zo Západu do Stredu a na Východ. Drahgi svoju analýzu nekonzultoval zo žiadnym odborníkom z “nových” členských štátov EU.
Východisko z krízy je v zrušení regulácií, zrušené Green Dealu, zrušeniu ESG a podobných nezmyslov a návratu k ekonomickej podstate EU. Samozrejme je zastavenie nelegálne migrácie a jej nahradenie riadenou ekonomickou migráciou.
Nebudu se tvářit, že ekonomice takového rozsahu nebo EU rozumím, ale myslím, že dokud se neprovede reforma byrokratů EU, tak se nikam nepohneme. Třeba přílišný tlak na ekologické zdroje energií, emisní povolenky, elektroauta atp. Dotujme to, co nás bude posouvat kupředu a ne to, co nás brzdí.
Ve výsledku jediné, co z toho vzešlo, je další impulz pro společný evropský dluh, což je zjednodušeně způsob, jak finančně svázat ekonomicky výkonné a méně zadlužené severní země eurozóny se státy jihu. Jinak řečeno by se pumpovaly peníze do Italie a Portugalska a ručili by za to Němci a Nizozemci pod kuratelou evropských institucí. Asi nepřekvapí, že toto navrhuje bývalý premiér Itálie, kterého jako svého dvorního “experta” pase Von der Leyenová.
Draghi ordinuje více toho co nás 20 let táhne ke dnu… víc dotací, víc přerozdělování, víc investování na základě přání politiků místo trhu… Je to byrokratickej šašek co nevytáhnul za celou kariéru zadek ze státního sektoru…
JJ, Draghi se chce zvýšením zadlužení proinvestovat k prosperitě s tím, že celé to budou řídit úředníci shora a ne podnikatelská aktivita zdola. Jasně, way to go.
Draghi je na rozdíl od ostatních Bruselských eurokund chytrý a (všeho)schopný chlapík, ale tohle není řešení.
Jak může vzkvétat něco, kde má průměrně každých 15 milionů lidí svoje vlastní zákony, svoje vlastní certifikace a svoje vlastní armády úředníků? Přidej k tomu zmatení plynoucí z více než 20 úředních jazyků a fakt se nemůžeš divit, že v tomhle se nedá podnikat.
Si zkus najmout Itala do ČR.
* Výplata v místních šuntech na úrovni poloviny mezd v civilizaci.
* Nedomluví se s půlkou firmy a bude mít problém zajít na nákup.
* Jeho žena jako doktorka nesežene práci, protože jazyk a papír.
* Jeho děti se nedomluví ve školce a ve škole.
* Zdejší maturitu nedostaneš, když neumíš česky. I kdybys ji dostal, tak nevím jestli tě s ní pustí na Italskou školu bez dalšího papírování.
* Když jsme u papírů, nezapomeňme na přepisování zdravotního pojištění. Jakže to funguje u dětí?
* Sociální? Smolík, je jedno žes ve svý zemi pracoval posledních 20 let v kuse.
* Důchodové pojištění? Pokud v dané zemi neodpracuješ X a někdy dokonce XX let, tak z té částky co odvedeš nemáš nic.
* Jo, a jestli je trochu opálenej, tak se má teprve na co těšit. Ale oni jsou rasisti nakonec všichni.
“REEEEEEEEE lidi nesouhlasí s mojí adorací byrokratickýho socialistickýho tydýta” – OP nejspíš
Bod číslo jedna je znížiť gerontom dôchodok
Pokud nechceme, aby nám tu Američani skupovali a likvidovali firmy, tak by asi bylo dobrý jim to prostě nepovolit. Mohli jsme prostě zakázat koupení Nokie nebo vstup do Anthropicu.
Méně centralizace, méně regulace. Ale to se nestane, protože obojím je EU (a zejména tamní úředníci) posedlá, s tím přestat nedokáže. Je to jak droga.