18 Comments

  1. TheVasa999 on

    Generace Z chce pracovat a dostat za to adekvátní plat
    Zaměstnavatelé chtějí maximum odvedené práci za minimum výdajů na což jim lidí serou.

    Ale hlavně že mladí vůbec nechtějí do práce.
    ještě aby jo, když s nima chce každej vyjebat.

  2. Vlad_Dracul89 on

    Nejraději mám neschopné “podnikatele”, co neumí vydělat, chovají se jako hovada k zaměstnancům, ale mzdy jim nezvýší, protože se lopatám nebude podřizovat. 

    A pak kňourá na sociálních sítích, že se mladým nechce hákovat za dvacku.

  3. Own_Investigator_339 on

    Firma: nabízíme skoro minimální plat, rodinné prostředí, po odpracování 33 let možnost stravenek a kávovar na pracovišti

    Gen Z: si naserte

    Firma taky: gen Z je líná pracovat.

  4. Eli48457 on

    Hele, generace Z z mojí zkušenosti v pohodě pracuje, i třeba na střední jako brigády

    …když jim adekvátně platíte

  5. Temporary_Boat_5399 on

    Njn, prostě se jim nechce pracovat.

    Vtipný je, jak se v článku píše, že dřív nebylo co dělat kromě chaty a sezení doma, to mladá generace ne, ti si užívají života, zatímco mladá generace “pomoc, ve třiceti hledám prvního kámoše a nevím vůbec jak na to, to musím jako vyjít z bytu?”

  6. KermitsPhallus on

    Ten článek je taková snůška od všeho … zapomenuto je samozřejmě jakou vysokou školu většina studuje – soft skills, humanitní studia, sociální obory, ekonomie, sport, kultura, veřejná správa, apod. On je problém, že vysoké platy nahoru tlačí obory jako IT, doktoři, apod., o které paradoxně ztrácí mladí zájem. Jenže pokud je dáme pryč a zůstanou ty místa jako historik, překladatel, učitel apod. Tak jsou platy úplně jinde, toto nicméně nikdo mladým asi neřekne nebo nevím, kde se vzala iluze VŠ = vysoký plat, protože dnes je hlad i po lidech, co dělají rukama, kdy klempíř apod. si sáhne klidně na 60-80k, pokud to má v ruce. Ti co to pochopili mají klidně od 18 vlastní firmu klidně se základkou, ostatní čekají, že když si odsedí vysokou, že si z nich všichni sednou na zadek. Bohužel je realita trošku jiná. To, že se zaměstnavatelé nechtějí přizpůsobovat, je taky blbost, záleží prostě jaký obor, v oborech, kde je hlad po lidech se mnohdy zaměstnavatelé mohou rozkrájet, jinde už bohužel ne, protože nemusí … prodavačka s VŠ titulem si prostě nemůže diktovat 2 hodiny v práci a 6 hodin home-office se 100k / měs. mzdou.

    Edit. a to nepopírám, že ta práce je na zblbnutí a mnohdy to těm lidem u kasy prostě nezavidím, protože mně by z toho jeblo.

  7. realnjan on

    > Nejstarší z nich už brzy oslaví třicáté narozeniny, zatímco ti nejmladší teprve přemýšlejí, kam na střední školu.

    Názorná ukázka toho, proč populární rozdělování na generace nedává absolutně žádný smysl.

  8. Kalibro8 on

    Všichni se baví o práci, ale já prostě pracovat nechci. Šel jsem na poloviční úvazek a v druhé polovině buduji živnost. Nemám sice kanceláře korporátu ve kterém pracuji, nemám nonstop uklízečky a luxusní hajzly, nemám fitko hnedka vedle, nasekanou dovolenou a stabilní plat.. mám ale svůj čas, dělám co ně baví a žiju svůj život.

    Lidi nechtějí pracovat, chtějí žít. Budoucnost je v malých, osobních, rodinných a kamarádských businessech.

    Nezkoušejte dalšího zaměstnavatele, investujte do sebe a do vašeho budoucího času.

  9. ConstantSpeech6038 on

    Občas je na koni zaměstnavatel, občas zaměstnanec. V tuto chvíli zaměstnavatelé kvičí, protože musí vysolit více, než byli zvyklí. Pak se to zase otočí a zaměstnavatel se může opět chovat jako otrokář. A pořád dokola.

  10. BarBarBar22 on

    Jo jo, at si je klidne propousti, ale posledne, co jsem koukala, maji spis firmy problem najit schopne lidi, ne naopak. A treba zrovna by tihle schopni byli, jen proste sebou nenechaji vorat, chteji dostat adekvatne zaplaceno, nebudou makat navic zadarmo, delat X hodin prescasu a zit podnikanim nekoho jineho.

    Mozna je na case, aby firmy prehodnotily svuj pristup. Blizi se doba, kdy generace odkojena komunisty, ktera byla vdecna, ze ma praci a zvykla drzet hubu a krok, pujde do duchodu a mladi lide se jim na makani za nejnizsi moznou mzdu a “benefity” jako dobry kolektiv, vyserou.

  11. Lazy_Promotion9458 on

    Ono to neni tak jednostranny, sam jsem delal nadrizenyho nekolika zastupcum Gen Z a byla to bohuzel katastrofa. Nulovy smysl pro zodpovednost, dochazka taky problem a k tomu situace, kdy se borec sbalil a sel domu, ze mu prej narika pes. Ochota se neco ucit a vypracovat se zcela vymizela a to i kdyz jim clovek jde naproti a snazi se je “vytahnout”. Odchody udajne k lekari bez predchoziho nahlaseni ani nepocitam.

    Na jednu stranu je fajn, ze se objevila generace, ktera zkratka nema zajem makat ve fabrice za plivnuti do ruky, na druhou stranu zatim nic nepredvedla.

    Ja jsem zatracene rad, ze me narozdil od gen Z jeste nevychovavaly a neformovaly socialni site, protoze tohle je fakt pruser

  12. Ani předchozí generace moc makat nechtěli, jen když nemakali, tak prostě skončili na ulici a chcípli hlady. Dnes se dá v pohodě parazitovat na státu a nikdo vás nenechá skončit na ulici nebo chcípnout hlady, tak proč by lidé pracovali za normální mzdu? Ano, pokud parazitujete na práci ostatních a čerpáte benefity od státu, tak ten posun tam není tak veliký, ale to není o tom, že by zaměstnavatelé nechtěli platit víc, ale prostě protože na pracovním trhu ti lidé vyšší cenu nemají. Tady je prostě problém, že spousta věcí je outsourcovaná skrze stát a lidé to berou jako samozřejmost bez toho aby si uvědomili, že ten státní outsourcing je dotován převážně právě prací.

  13. TeaBoy24 on

    “Nastavení společnosti, ekonomická situace i sociální rozvrstvení se oproti době socialismu velmi změnilo. Zatímco tehdy lidé neměli o moc víc možností než chodit do práce, být doma s rodinou a o víkendu jezdit na chatu, dnes je tomu úplně jinak. Před mladými se otevírá celý svět. A tak nemají chuť trávit každý den 8 hodin v práci a domů přicházet až večer. Chtějí žít naplno, užívat si, poznat jiné kultury. A zaměstnavatelům tím přidělávají starosti.”

    Tohle mají trochu překroucené.

    Lidí by i chtěli chodit do práce a pak domu za rodinou, na chatu atd…. Ale nemůžou.

    Bojují proti nájemnému, šetření na depozit pro hypotéku zatím co ceny jen rostou… A proti snižujícím se *skutečným* platům (platí víc, ale je to míň v realitě rostoucích cen oproti 10-15 lety – jo záleží kde jste).

    (UK)
    Já dodělal školu. První plat -£ 19700k

    Ten plat je teď, 2 roky později už nelegální. Po daních to bylo tak £1300 měsíčně. Nájem je tak £500 a to MMA partnera jinak by to bylo 2* tolik.

    Odešel jsem po 2.5 měsících.

    Druhá práce £ 25000k. Celkem fajn ale nudná. Vše jsem věděl… Dělal jsem to až moc rychle a už i tak jsem dělal věci toho nade mnou rychleji a líp. Že by mě ale povýšili i když to plánovali od začátku a mají nedostatek lidí to ale ne. Po roku a pár měsících jsem odešel protože mu furt lhala manažerka a ťahala me za nos (po tom co jsem odešel odešla polovica lidí v daném oborů, i na výších pozicích).

    Teď jsem na výši úrovni, plat je 30k, sám naroste do 32 a po státním jednání s obory bude až na 33/34k

    A i tak mám i druhou práci která ke tak 10k ročně.

    Bez měnění práce by to prostě nešlo.

  14. Mastodont_XXX on

    Jen drobná poznámka k tomu, že firmy jsou liný platit- když zaměstnanec dostane 30 čistého, zaměstnavatel zaplatí víc než 50 tisíc. Když dostanete 50 čistého, celkový náklad zaměstnavatele je 86 569 kaček. A ty musí vydělat.

    https://www.keloc-software.cz/mzdova-kalkulacka/

  15. Jsem ve firmě téměř 4 roky, za ty roky mi zvedli plat o 5 procent. To se budou divit z odejdu.

  16. Jakožto mileniala mě to taky pěkně sere. Od mládí slyším samé “žiješ jen jednou” a “užívej si dokud můžeš” a bla bla, to přeci s 8/5 do 67 vůbec nesedí dohromady

  17. Better_Excitement470 on

    Adekvátně zaplať a GenZ bude makat. Já kvůli platům v ČR bohužel musel do Německa. 

Leave A Reply