Per favore, qualcuno mi spieghi perché Jakdojade blocca la scansione dei biglietti per 3 minuti perché tu non sei riuscito a farlo in una frazione di secondo. Sembra la fottuta funzione del mondo, e lo so, sono un intenditore di fottute funzioni nelle applicazioni.
https://i.redd.it/981ucmqphotd1.png
di Lhachen
21 Comments
No masz odpowiedź na obrazku który wstawiłeś
Bo jakiś pajac na stołku który z tego nigdy nie skorzysta tak postanowił ¯\_(ツ)_/¯
Kiedyś używałem biletów w apce, ale od kiedy wymagają tego całego cyrku ze skanowaniem kodów, wróciłem do kartonikowych. To jedyny sposób, żeby nie czuć się jak intruz we własnym mieście.
Które miasto? Warszawa?
Ponieważ było zbyt wielu oszustów, którzy używali tej opcji tylko w momencie kontroli biletów.
Ja się złapałem na tym w aplikacji ING, oraz MoBilet. Finalnie, przestałem skanować te kody, tylko ręcznie wpisuje kod pojazdu który jest poniżej QR i przestałem mieć problemy z blokowaniem…
Edit: GZM
Też mnie to zastanawia, o ile same kody jeszcze jakoś rozumiem, chociaż np. w Łodzi implementacja jest tragiczna, tak ta blokada wydaje się być kompletnie bez sensu.
W Warszawie regulamin ZTM tego wymaga.
jak kupujesz bilet to wystarczy ze wybierzesz Validate Later i na spokojnie mozesz ustawic aie przy qr kodzie zeby wtedy odpalic funkcje skanowania.
Nie rozumiem, jak to działa? Kupujesz bilet i dopiero po 3 minutach możesz go przeskanować? Kupowałem ostatnio w Warszawie bilet i nie miałem takiego problemu.
To to jeszcze nic. Najbardziej irytujące jest otwieranie bramek metra tym kodem QR skasowanego biletu.
Czasem potrafi to trwać nawet kilkanaście sekund zanim załapie.
No i wchodzisz sobie na stację, z której uciekło ci metro bo za długo próbowałeś otworzyć bramkę i czas pokazuje, że pociąg następny będzie za 8 minut. Czyli z biletu 20 minutowego 10 ci zarąbali na wejściu.
Po top, żebyś w razie kontroli dostał mandat.
Widocznie taki jest wymóg zarządu transportu miejskiego Twojego miasta. To nie jest wina jakdojade. Muszą się dostosować jeżeli chcą sprzedawać dane bilety
W Poznaniu po prostu wybierasz który bilet chcesz kupić (15,40,90min etc) i tyle. Żadnego skanowania, żadnych numerów bocznych
Czy którekolwiek polskie miasto ma zwykłą płatność zblizeniową w pojazdach? Nie rozumiem po co bawic się w jakieś apki.
Nawet nie wiem ile jest czasu na skasowanie, bo wchodzę do autobusu, klikam w apce “skasuj” i podnoszę telefon do kodu, nigdy mi nie zablokowało niczego, ile czasu wam zajmuje taka akcja, że nie zdążacie?
Po co wy klikacie w ten skaner wiedząc że macie 30 sekund na skanowanie i się nie wyrobicie?
Jak wchodzę do tramwaju to dopiero wyciągam telefon, a nie stoję już na przystanku z odpaloną aplikacją
Mi Mobilet odwalił lepszy numer. Podjeżdża autobus, klikam ten bilet, wsiadam i szukam tego numeru pojazdu co go trzeba wklepać. Chcę wpisać, a tu JEB, ERROR, wylogowaliśmy cię z aplikacji po zbyt długim czasie nieaktywności.
No to memory, find, keepass i szukam tego hasła. 5 minut minęło zanim mi się udało ten bilet skasować.
Bo ktoś odleciał tak bardzo, że dla uniemożliwienia cwaniakom (czyli może maks 5% ogółu) jazdy na gapę, wyda pieniądze miasta i utrudni życie wszystkim pozostałym, uczciwym ludziom, a niektórzy z nich jeszcze zapłacą karę mimo, że nie próbowali jechać na gapę / oszukiwać. Życzę powodzenia przy próbie odwoływania się w takim przypadku.
To kolejny dowód na to, że urzędnicy miejscy odpowiedzialni za komunikację i parę innych spraw są z łapanki, hmm… znaczy większość po znajomości i prosta analiza skutków rozwiązania przed jego wprowadzeniem ich przerasta.
Problemy z dupy
Jeździłem nie raz z biletem w aplikacji i nawet nie miałem świadomości, że jest taka blokada więc nie wiem ile op musiał czekać aby skasować.
Dla mniej rozgarniętych wygląda to tak
1. Kupujesz bilet przez aplikację możesz w domu możesz w busie
2. Skanujesz go przykładowo w busie poprzez kod zazwyczaj gdzieś wyżej ciężko nie jest znaleść (wybierając dany bilet opcja skanu sama się pojawi)
3. koniec
Sama blokada jest dlatego żeby pewnie nie kasowali na sam widok kanara jadąc z włączanym skanerem.
Bo ktoś sobie pomyślał, że skoro wpisywanie PIN-u ma taki timeout i jest bezpiecznie, to skanowanie kodu QR też powinno mieć, żeby było bezpiecznie. A nie pomyślał, że to nie ma sensu, bo przecież nie ma żadnego sensownego scenariusza, w którym ktoś próbuje użyć tutaj brute-force’a
To taka moja opinia dyktowana trochę Brzytwą Hanlona (nie przypisuj złej woli tego, co się da przypisać głupocie).
jak ktos ma ten bank to w aplikacji pko mozecie kupic bilet do komunikacji miejskiej, wpisujecie tylko numer linii/numer taborowy (np w Krakowie – to ten numer co bus ma wymalowany z tyłu i w środku, naprzeciw głównego wejścia)
z tramwajami to idk, nie jeździłem